ENDOKRINNÍ SYSTÉM

ENDOKRINNÍ SYSTÉM

Jelikož lidské tělo jako celek je složitě fungující systém, rozdělujeme ho do mnoha podsystémů, abychom lépe pochopili principy, podle kterých fungují.

Endokrinní systém můžeme považovat za jeden z takových podsystémů našeho těla. Endokrinní systém je tvořen soustavou devíti žláz:

Žlázy endokrinního systému:

 1. Epifýza - nachází se v hlavě, je orgánem citlivosti na světlo. Její velikost se s přibývajícím věkem zmenšuje. Je hlavním zdrojem serotoninu -   hormonu našeho vnitřního štěstí. Serotonin také zajišťuje přenos nervových signálů do celého těla. Během noci se serotonin mění na melatonin,   což je hormon našich biologických, životních cyklů (např. Spánek a bdění). Melotonín také ovlivňuje další hormony jako například hormony   menstruačního cyklu a tvorbu zárodečných buněk.
 2. Hypofýza - podobně jako epifýza se nachází v hlavě a rozděluje se na přední a zadní lalok. Přední lalok produkuje šest hormonů, mezi nimi   například růstový, který ovlivňuje vývin a růst organismu, thyreotropní, který řídí činnost štítné žlázy. Zadní lalok produkuje další hormony, mezi   jinými i oxytocin, který vyvolává stahy dělohy.
 3. Štítná žláza - nachází se v krku souměrně rozložena po obou stranách od osy středu. Štítná žláza produkuje hormony tyroxin - jehož   prostřednictvím ovlivňuje metabolismus, tvorbu bílkovin, má termoregulační účinek. Hormon Kalcitonin - ovlivňuje přeměnu a ukládání vápníku a   fosforu. Funkce štítné žlázy v organismu je podobně jako u ostatních žlázách endokrinního systému nenahraditelná a nezastupitelná.
 4. Příštítná tělíska - jsou čtyři drobné žlázy, které se nacházejí také v krku na vrchní a spodní straně štítné žlázy a produkují hormony, které ovlivňují   růst a vývoj kostí a jejich pevnost.
 5. Brzlík - nebo i dětská žláza, uložená je za hrudní kostí a v dospělosti se ztrácí (zaniká). Je zodpovědná za imunitní systém nebo jinak   obranyschopnost organismu.
 6. Nadledvinky - nacházejí se při ledvinách a mají hned několik funkcí: pomáhají řídit hladinu cukru v těle, zvyšují spalování bílkovin a tuků,       kontrolují  objem krve a pomáhají řídit krevní tlak, přispívají k vývoji sekundárních pohlavních znaků.
 7. Slinivka břišní - známá také jako pankreas, produkuje trávicí enzymy, které pomáhají při štěpení tuků, cukrů a sacharidů. Slinivka produkuje také   inzulín, který pomáhá udržovat stálou hladinu cukru v krvi.
 8. Vaječníky - produkují hormony, které jsou zodpovědné za rozvoj a udržování ženských rysů i za průběh těhotenství, ovlivňují menstruační cyklus,   a také do jisté míry plodnost.
 9. Varlata - produkují hormony, které odpovídají za růst mužských pohlavních orgánů, vývoj mužských znaků a rysů, růst svalové hmoty a síly.

 Endokrinní žlázy produkují hormony.

Hormony jsou biologicky aktivní látky, jejichž úkolem je:

 • ovlivňovat některé fyziologické funkce (dýchání, tlak, tep, teplota ...),
 • zajišťovat výměnu informací v organismu - jde o látkové řízení organismu.

Hormony v těle působí na další části systému, a to buď přímo nebo nepřímo. Jejich funkce se navzájem kombinují, doplňují a ovlivňují.

Štítná žláza "žije" z jódu
Zatímco ostatní endokrinní žlázy našeho těla potřebují jód pouze jako jednu ze složek, které zajišťují jejich správné fungování, štítná žláza doslova "žije" z jódu. Štítná žláza rozděluje jód do ostatních žláz podle potřeby.

Podmínkou těchto procesů je ale předpoklad, že samotná štítná žláza má pravidelný a dostatečný přísun jódu, a může tak s ním dále nakládat v dostatečné míře.

Užíváním Joda ORGANIKAⓇ s organickou formou jódu tak dáváte štítné žláze možnost správně vyživovat nejen ji samotnou, ale i ostatní žlázy Vašeho endokrinního systému.